TECHNOLOGIE - druk na życzenie

Druk cyfrowy jest nowoczesną technologią poligraficzną, plasującą się pomiędzy sposobami powielania wykorzystywanymi w drukarkach laserowych czy kserokopiarkach a drukiem offsetowym. Ponieważ podczas druku cyfrowego - tak jak w druku offsetowym - następuje powielanie gotowego obrazu, a jednocześnie - tak jak w przypadku drukarek laserowych - pominięta jest faza przygotowywania matryc drukarskich i drukuje się od razu dokładnie tyle kopii, ile jest potrzebne, druk cyfrowy jest też zwany drukiem na życzenie.



ZALETY DRUKU NA ŻYCZENIE

· przy nakładach do kilkuset sztuk jest tańszy niż offset

· daje szansę bardzo precyzyjnego ustalenia nakładu (zaczynając od 1 egzemplarza)

· realizowany jest ekspresowo, więc umożliwia szybkie dodruki

· druk ma dobrą jakość

· można drukować na różnych podłożach oraz na papierze i kartonie o różnej grubości



WADY DRUKU NA ŻYCZENIE

· przy dużych pełnych kryciach czyli tzw. aplach druk jest minimalnie gorszy niż druk offsetowy. Mowa tu jednak o porównaniu z drukiem offsetowym wykonywanym na najlepszych maszynach. W praktyce jakość druku na życzenie może przewyższać jakość druku offsetowego – wiele mniejszych drukarni offsetowych nie dysponuje bowiem wysokiej jakości sprzętem.



DRUK NA ŻYCZENIE – W CZYM MOŻE SIĘ PRZYDAĆ WYDAWCY PISMA KULTURALNEGO?

· pozwala obniżyć ogólne koszty druku

· oszczędza czas - mniej go mija od zakończenia składu do ukazania się numeru

· pozwala dostosowywać nakład numeru do bieżących zamówień, także indywidualnych

· umożliwia tanie dodrukowywanie numerów archiwalnych

· pozwala na zorganizowanie sprzedaży numerów bieżących i archiwalnych przez internet bez prowadzenia magazynu



FUNDACJA OTWARTY KOD KULTURY stara się przybliżać sposoby wykorzystywania druku na życzenie wydawcom czasopism kulturalnych organizując szkolenia, gromadzi także informacje o drukarniach cyfrowych, ich ofercie oraz możliwościach, szczególnie polecając te, które zapewniają wysoki poziom usług i zgodziły się udzielać zniżek czasopismom niskonakładowym umieszczonym w katalogu czasopism.pl.



NASUWAJĄCE SIĘ PYTANIA

Na czym polega druk cyfrowy?
- W skrócie: na pominięciu fazy przygotowywania matryc drukarskich i powielaniu metodą elektrostatyczną.


Czy druk cyfrowy jest podobny do druku na drukarkach laserowych?
- W pewnym sensie tak. Można określić druk cyfrowy jako przemysłową odmianę ksero lub też drukowanie na drukarce laserowej o bardzo wysokich parametrach


Jak należy przygotować materiały wyjściowe?
- Materiały do druku cyfrowego dostarcza się do drukarni w postaci plików PDF lub postscriptowych. Szczegóły dotyczące sposobów przygotowywania plików PDF omawiamy tu.


Jak stworzyć plik postscriptowy?
- Należy zainstalować w systemie, w którym będzie lub został wykonany skład, sterownik drukarni postscriptowej, czyli zainstalować np. drukarkę Linotronic 330 i ustawić ją na drukowanie do pliku. Jeżeli posiadamy odpowiedni program możemy stworzyć z pliku postscriptowego plik PDF, co ma tę zaletę, że pozwala obejrzeć na ekranie wygląd planowanej publikacji w takiej postaci, w jakiej zostanie ona powielona. Więcej o PDF tu.


Jak dostarczyć materiały do drukarni?
- Na dyskietce, płycie CD, dysku wymiennym lub innym nośniku, który przyjmuje drukarnia. Jeśli plik ma ok. 1 MB można też przesłać go e-mailem. Jeśli plik lub pliki mają większą objętość można wysłać je za pomocą protokołu FTP – drukarnie cyfrowe zazwyczaj udostępniają klientom odpowiednie konto.


Czy są jakieś ograniczenia dotyczące oprawy materiałów drukowanych cyfrowo?
- Nie. Stosuje się te same technologie oprawy co przy innych technologiach druku. Standardem jest oprawa klejona, inne rodzaje opraw są - w zależności od drukarni - łatwiej lub trudniej dostępne.


Gdzie można znaleźć adresy drukarni cyfrowych?
- Niżej na tej stronie podajemy adresy polecanych przez nas drukarni. Adresy kolejnych łatwo można znaleźć za pomocą dowolnej wyszukiwarki.


Gdzie można znaleźć więcej informacji o technologii druku cyfrowego?
- Więcej informacji o druku cyfrowym podaje Wikipedia. Wiele praktycznych wskazówek znajduje się na stronach www poszczególnych drukarni.



POLECANE DRUKARNIE CYFROWE

Po wykonaniu w końcu lutego bieżącego roku rekonesansu na rynku usług druku cyfrowego polecamy Państwu następujące drukarnie:


- DRUKARNIA CYFROWA

- SOWADRUK


Oprócz standardowej pomocy i porad udzielanych klientom zaoferowały one znaczne zniżki przy pierwszym zamówieniu składanym na druk czasopisma umieszczonego w katalogu czasopism.pl


Zapraszamy do współpracy inne drukarnie cyfrowe, zainteresowane tego rodzaju promocją.